Agaricus blazei aneb žampion mandlový. Vyzkoušejte jeho výtečnou chuť a buďte vitální!
Agaricus blazei je vědecký název pro houbu, která se také označuje jako žampion mandlový, houba slunce, královský agaricus a houba života. Tato krásná malá houba má velké množství výhod a za její konzumaci vám jistě vaše tělo poděkuje. S našim běžným žampionem není příliš příbuzný. Žampion mandlový má silnější nožičku a především mandlovou a nasládlou chuť, proto také získal tento český název. Odkud žampion pochází, jak jej konzumovat a v jakých receptech využít?
Co je žampion mandlový a odkud pochází
Žampion mandlový je malá houba s hnědým kloboučkem o průměru od dvou do jedenácti centimetrů a bílou úzkou nohou. Tato populární houba pochází z malé vesnice Piedade, jež se nachází v Brazílii. Zde je široce pěstovaná od roku 1988. Díky výzkumu japonských farmakologů, kteří studují účinky a celkové vlastnosti této houby, se stal žampion mandlový více populární a začal se pěstovat ve větším měřítku i v Asii, Spojených státech a v Nizozemí.
Zatímco je žampion mandlový oceňován pro své blahodárné účinky takřka po celém světě, je také velmi uznáván v gastronomii. A to především díky své jemné chuti, vůni mandlí a lískových oříšků. Tuto chuť si oblíbilo mnoho profesionálních kuchařů po celém světě. Z čerstvých žampionů uděláte dokonalé plněné houby, rizoto či spoustu dalších vydatných jídel. Pokud nejste milovník hub a jejich konzistence či chuť vám z nějakého důvodu nesedí, můžete žampion konzumovat jako extrakt v prášku, který neztrácí na svých benefitech.
Pokud přemýšlíte o pěstování hub, žampiony patří mezi nejjednodušší a nejméně náročné houby pro pěstování doma. Nejčastěji se žampiony pěstují ze zakoupeného substrátu, které je naočkováno myceliem. V takovém případě můžete žampiony pěstovat i přes zimu. Ideální podmínky pro pěstování žampionů přes zimu najdete v teplejším sklepě, kde je 14 - 18 °C. Jestliže substrátu dopřejete stálou teplotu a vlhko, nikoli mokro, můžete se těšit z hojné úrody, která činí přibližně 3 - 8 kilogramů žampionů.
Žampion mandlový má příjemně nasládlou chuť, kterou můžete využít v polévkách, koláčích, rizotu či kdekoliv jinde.
Recept na vydatné jídlo i pro vegetariány
Suroviny :
3 hrnky zeleninového vývaru nebo vody
1 hrnek kukuřičné krupice
2 lžíce másla
Střední cibule
Sůl
Pepř
25 g houbového prášku z biomasy žampionu mandlového
Postup:
Do hlubšího hrnce nalijeme vývar či vodu. Až je tekutina horká, nasypeme do ní kukuřičnou krupici, sůl, pepř a při stálém míchání vaříme přibližně dvacet minut než kaše zhoustne. V pánvi rozehřejeme máslo a vhodíme na kostičky nakrájenou cibulku, kterou chvíli smažíme. Asi po minutě přidáme na cibulku kaši a společně vše chvíli opékáme.
Hotovou kaši odstavíme z plotny a přisypeme prášek z žampionu mandlového - promícháme. Na talíři můžeme kaši posypat pažitkou.